1956-os emléktúra Magyarországon
A rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium felső tagozatos diákjai a Rákóczi Szövetség anyagi hozzájárulásának köszönhetően idén a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium és Szathmáry Kollégiummal közösen emlékeztek az 1956-os forradalomra.
2014. október 22-én és 23-án csodálatos tanulmányi kiránduláson vehettünk részt, miután nemzetünk ünnepe alkalmából ellátogattunk Hódmezővásárhelyre, majd Szegedre és Ópusztaszerre is. Hódmezővásárhelyen a megemlékezés alkalmából istentiszteletre került sor a református ótemplomban. A megemlékezésen iskolánk diákja, Ádám Sándor, Reményik Sándor: Mene Tekel című versét szavalta. Az istentisztelet után felmehettünk a templomtoronyba, ahonnan csodálatos kilátás nyílt az egész városra. Ezek után megkoszorúztuk Pósa Lajos szobrát. Pósa Lajos a magyar gyermekirodalom klasszikusa, aki járásunk Nemesradnót nevű településén született, és Rimaszombatban végezte gimnáziumi tanulmányainak hat évét. A koszorúzás után visszatértünk a Bethlen Gábor Református Gimnázium épületébe, ahol az iskola igazgatója röviden ismertette a nagy múltú iskola történetét, majd megtekintettük az iskola könyvtárát, és rendhagyó fizika órán vehettünk részt. A fizika órát Berecz János fizikatanár tartotta 150 éves taneszközök segítségével. Betekinthettünk a fizika szertárba is, ahol bámulatos segédeszközökkel ismerkedhettünk meg. Berecz tanár úrnak már volt ismerettsége iskolánkkal – a Tornyai Sándor Fizika Feladatmegoldó Versenyen Főző Zsolt, iskolánk tanára, rendszeresen részt vett iskolánk diákjaival. Esti programként meglátogattuk a város ortodox templomát, ahol érdekes dolgokat láthattunk és hallhattunk a pravoszláv vallásról.
Másnap korán reggel indultunk Szeged városába. Idegenvezetőnk Apró Ferenc helytörténész volt. Először a hősök kapuját tekintettük meg. Az építményt két katona szobra őrzi. A bal oldali az elesett katonát ábrázolja, mivel szeme le van hunyva és az ég felé emelkedik. A jobb oldali katona ereje teljében őrzi az elesettek emlékét. Ezután átsétáltunk a Dóm térre, amely a velencei Szent Márk tér mintája alapján épült. Számos magyar személyiség mellszobra díszíti, köztük Szent – Györgyi Albertté, Szeged város Nobel- díjas tudósáé. A tér központjában a szegedi Dóm található, híres Dömötör-tornyával. A Dóm a szegedi városkép igen jellegzetes eleme, a XX. századi egyházi építészet egyik legmonumentálisabb alkotása. Nagy szerencsénkre az ünnepnap alkalmából a Dómot belülrő is megtekinthettük, amelyet mozaikok, szobrok és domborművek sokasága díszít. A 9040 sípos orgonája Európa templomi orgonái közül a harmadik legnagyobb. A téren található a Hungária Kávéház, ahol létre jött a híres Pósa asztal neves személyiségekkel. Egy történetet is elmeséltek nekünk, miszerint Pósa Lajos a kávéházban a márványasztalra írta verseit és Dankó Pista azonnal megzenésítette azokat.
A városnézés után elindultunk Ópusztaszerre a Nemzeti Történeti Emlékparkba, ahol Feszty Árpád A magyarok bejövetele című körpanorámáját tekintettük meg. Mindenki nevében elmondhatom, hogy a látvány hihetetlen volt, szinte visszaröpített bennünket a honfoglalás idejébe. Egy rövid sétát tettünk az emlékparkban, de sajnos a rossz idő miatt el kellet hagynunk ezt a varázslatos vidéket.
Ezeket a fantasztikus élményeket és magát a lehetőséget szeretnénk megköszönni a Rákóczi Szövetségnek, mivel nélkülük ez a kirándulás nem jöhetett volna létre.