kirándulás – Tompa Mihály Református Gimnázium http://tmrg.sk A TMRG hivatalos honlapja Tue, 06 Jun 2023 10:11:24 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.26 Légy jó mindhalálig http://tmrg.sk/4738/ Sat, 08 Dec 2018 11:48:58 +0000 http://tmrg.sk/?p=4738 November 28-a nem egy átlagos nap volt iskolánk diákjai számára. Négy autóbusz várt minket a gimnázium épülete előtt, hogy biztonságosan eljuttasson Kassára. Bár maga a város nem volt számunkra újdonság, mégis jó érzés volt kiszakadni a szürke hétköznapokból. Az út gyorsan eltelt, a tiszta időnek hála megcsodálhattuk a távoli hegységek havas csúcsait is. Miután leszálltunk …]]>

November 28-a nem egy átlagos nap volt iskolánk diákjai számára. Négy autóbusz várt minket a gimnázium épülete előtt, hogy biztonságosan eljuttasson Kassára. Bár maga a város nem volt számunkra újdonság, mégis jó érzés volt kiszakadni a szürke hétköznapokból.

Az út gyorsan eltelt, a tiszta időnek hála megcsodálhattuk a távoli hegységek havas csúcsait is. Miután leszálltunk az autóbuszról ismét megtapasztaltuk, miért nevezik Kassát szeles városnak. Gyorsan el is indultunk, hiszen már várt minket a vezetőnk. A Szent Erzsébet-dómnál találkoztunk és rögtön meg is kezdtük a városnézést. A hideg szél ellen harcolva jobban összebújt a csoport, de így is figyelmesen hallgattuk Kassa történelmének bemutatását. Meglátogattuk a dómot is, ahol a szárnyasoltár és a gyönyörű üvegablakok sokunk tetszését elnyerték.

A túra végeztével kaptunk egy kis szabadidőt, amelyet legtöbben egy finom ebéd elfogyasztásával töltöttünk ki. Jóllakva és felmelegedve indultunk el a Thália Színház felé, hogy megtekintsük a Légy jó mindhalálig c. musicalt. Osztályok szerint foglaltuk el a széksorokat, ahol rögtön kényelembe is helyeztük magunkat. Mindannyian nagyon kíváncsiak voltunk az előadásra, hiszen iskolánk egyik diákja, Antal Márk (III.O) kapta Nyilas Misi szerepét. Bár sokunk számára ismerős volt a történet, végig feszülten figyeltük mi történik a színpadon. Az előadás végén fennállva tapsoltuk meg a színészeket, főként Márkot, aki lenyűgözően játszott és énekelt. Diáktársaim nevében gratulálok ehhez a remek teljesítményhez, mindannyian büszkék vagyunk rád, Márk!

                                                                                                           Illés Bernadett Mária, VIII.O

 

]]>
Szarvason jártunk… http://tmrg.sk/szarvason-jartunk/ Tue, 06 Jun 2017 19:37:53 +0000 http://tmrg.sk/?p=3686 Május 18-án, a korai indulás ellenére, izgatottan vágtunk neki a négy napos kirándulásnak. Első megállónk Budapest volt, ahol a Mátyás-templom mellett elsétálva betértünk a Magyarság Házába. Egy rövid filmvetítés után csoportokra osztódtunk, majd a kapott feladatlapunkkal nekikezdtünk a kiállítás feltérképezésének. A termek a Kosztolányi által kiválasztott tíz legszebb magyar szó tematikájában voltak berendezve. Ennek köszönhetően …]]>

Május 18-án, a korai indulás ellenére, izgatottan vágtunk neki a négy napos kirándulásnak. Első megállónk Budapest volt, ahol a Mátyás-templom mellett elsétálva betértünk a Magyarság Házába. Egy rövid filmvetítés után csoportokra osztódtunk, majd a kapott feladatlapunkkal nekikezdtünk a kiállítás feltérképezésének. A termek a Kosztolányi által kiválasztott tíz legszebb magyar szó tematikájában voltak berendezve. Ennek köszönhetően szerezhettünk érdekes információkat anyanyelvünkről, kultúránkról, tájainkról, tudósainkról, illetve jeles sportolóinkról. Az interaktív feladatoknak hála mindenki megtalálta a neki való témakört, így egyesek magyar huszárnak beöltözve ülhettek meg egy falovat, míg mások agyukat tornáztatva oldották meg a különféle logikai fejtörőket.

Egy kiadós belvárosi séta után a Terror Házába mentünk. Az ott megtekintett kiállítás az előzőnél sokkal komolyabb volt, de véleményem szerint, sokunk tetszését elnyerte. Betekinthettünk a II. világháború alatti Magyarország helyzetébe, tovább haladva megtapasztalhattuk a kommunista rendszer okozta sebeket. A látványos elemek, képi és hangzó anyagok, valamint a pincében található kínzóeszközök megtekintése még borzongatóbbá és valóságosabbá tette a történteket. Budapestet elhagyva megpihentünk az autóbuszban, nekiláttunk az otthonról hozott falatok elfogyasztásának, és a látottak megvitatásának.

Vacsorára érkeztünk meg Szarvasra, s miután jóízűen elfogyasztottuk, mindenki elfoglalta a számára kirendelt faházat. Az ifjúsági tábor területét átvizsgálva kellemesen csalódtunk. Találtunk foci- és röplabdapályát, hintákat, nyugágyakat, és egy szépen kiépített mólót, ami a Körös holt ágához vezetett.  Estére mindenki talált magának elfoglaltságot, a buli folytatódott a szálláson.

Péntek reggel a szarvasi Vajda Péter Evangélikus Gimnáziumban már vártak minket. Az igazgatónő köszöntése után megnéztük a felújított iskolát, találkoztunk a diákokkal, akikhez a szünetben egy pingpong meccsre is beszálltunk. A szaktantermekben érdekes kémiai és fizikai kísérleteket végeztünk. Ebéd után elindultunk a helyi sárkányhajó-szövetség állomására, ahol egy gyorstalpaló kiképzést követően megkaptuk a mellényeket és az evezőinket, majd sorban beszálltunk a hajókba. Gyorsan tanultunk, ennek köszönhetően szépen, egyenletesen eveztünk. Közben figyeltük a mellettünk elhaladó tájat. Az edzés végére egy versenyt is meghirdettünk. A két hajó fej-fej mellett haladva nyelte a habokat, ám végül a mi csapatunk diadalmaskodott.

A nap még mindig nem ért véget. Következett a Szarvasi Arborétum, majd a Mini Magyarország Makettpark. Az itt kapott szabadidő alatt mindenki megtalálta a számára kedves helyszíneket. Sétáltunk a fák között, ahol találkoztunk pávákkal és emukkal. A szállásunkra visszatérve mindenki kellőképp elfáradt, ám voltak, akiknek még maradt energiájuk a röplabdára, mások a mólón ülve beszélték át a nap legérdekesebb részleteit.

Szombaton Gyula felé vettük az irányt. A délelőtt folyamán meglátogattuk az Almásy-kastélyt, majd átsétáltunk a várba.  Az itt töltött idő az idegenvezetőnk sajátos humorának köszönhetően felejthetetlen élmény marad. Délután csoportokba verődve a belváros felé vettük az irányt. Mi egy kézműves cukrászdát választottunk ki, ahol megtapasztaltuk, milyen érzés időhiány miatt öt perc alatt megenni egy hatalmas fagylaltkelyhet. Gyuláról visszatérve elmentünk a Holt-Körös partján álló szélmalmot formázó emlékműhöz, amely a történelmi Magyarország és a Kárpát-medence földrajzi középpontját jelzi.

Az aznapi vacsoránkat egy közeli tanyán fogyasztottuk el, ahol egy szlovák család látott minket vendégül. Mi is besegíthettünk a kenyérlángos elkészítésébe, mások szemügyre vehették a tanyán található állatokat.

Vasárnap reggel búcsút intettünk a tábornak. Hazafelé menet megálltunk Poroszlón, a Tisza-tavi Ökocentrumban.  Az akváriumokban úszkáló halak, a torony tetejéről elénk táruló bámulatos kilátás megkoronázta utunkat. Ez volt az utolsó buszra szállás és már meg sem álltunk Rimaszombatig.

A kirándulás a Határtalanul program keretében, Robotokkal határokon át – természettudományos együttműködés című pályázat által valósult meg.  

Köszönjük az élményt!

Illés Bernadett Mária (VI.O)

 

]]>
Sütkérezés a napon? Tanulás helyett??? http://tmrg.sk/sutkerezes-a-napon-tanulas-helyett/ Sat, 23 Apr 2016 11:33:48 +0000 http://tmrg.sk/?p=2871 Igen, nem tévedés. Csütörtökön csodaszép napsütéses reggelre ébredtünk, amely igazán alkalmas a kirándulásra. Így bátran indultunk el tanulmányi kirándulásunkra Gömör és Kishont jeles személyiségeinek nyomában. Ezen a rendhagyó irodalomórán részt vettek a primósok és a sekundósok. A kirándulást megelőzően a szlovák irodalomórákon már megismerkedtünk régiónk híres szülötteivel és műveikkel, most pedig elindultunk lépteik nyomán a …]]>

Igen, nem tévedés. Csütörtökön csodaszép napsütéses reggelre ébredtünk, amely igazán alkalmas a IMG_1862kirándulásra. Így bátran indultunk el tanulmányi kirándulásunkra Gömör és Kishont jeles személyiségeinek nyomában. Ezen a rendhagyó irodalomórán részt vettek a primósok és a sekundósok. A kirándulást megelőzően a szlovák irodalomórákon már megismerkedtünk régiónk híres szülötteivel és műveikkel, most pedig elindultunk lépteik nyomán a környékünkön.

Megismertük azt a vidéket, ahol Terézia Vansová, az 1. női folyóirat szerkesztője alkotott. Utunk Ivan Krasko szülőfalujába és arra a parókiára vezetett, ahol Pavol Dobšinský összegyűjtötte meséit. A híres szlovák meseíró sírjánál elénekeltük Tompa Mihály megzenésített verseit. Egy csokor virággal tisztelegtünk Matej Hrebenda emlékének Hacsón /Hačava/ és Felsőszikláson /Vyšný Skálnik/ is, ahol megemlékeztünk Ján Bottoról, a Štúr-nemzedék költőjéről.

35Utolsó állomásunk Derencsény /Drienčany/ volt, ahol érdekesnek találtuk a napórát, amelyről korábban már szlovákórákon is tanultunk, de csak most hittük el, hogy tényleg működik./Bár az óraátállítással nincs összhangban!/ A legnagyobb meglepetést és egyben legjobb szórakozást a labirintus jelentette számunkra, ahol futkározhattunk kedvünkre. Lehet, hogy ennek nem sok köze volt az irodalomhoz, nekünk mégis nagyon tetszett. ☺

A természet lágy ölén és az egyszerű falusi környezetben rejtőzik szülőföldünk mérhetetlen gazdagsága, amelyre mindannyian büszkék lehetünk, s amelyet mindnyájunknak ápolni és őrizni kell. Ősszel a magyar írók, költők nyomában indulunk el Szlovákia nyugati lankáin keresztül. De addig is megragadjuk az alkalmat, hogy minden kedves érdeklődőt, szülőt és gyermeket egyaránt, szeretettel meghívjunk a május 4-én megrendezésre kerülő kultúrműsorunkra, amely a MAJÁLIS címet kapta.

Mindenkit szeretettel vár a primo és a sekundo osztály

 

 

]]>
Az építőművészettől a színművészetig http://tmrg.sk/az-epitomuveszettol-a-szinmuveszetig/ Wed, 05 Nov 2014 18:51:34 +0000 http://tmrg.sk/?p=1133 Magyarországi tanulmányi kirándulásunk után a harmadik napon Pozsonyba látogattunk el. Először megtekintettük az Óváros nevezetes épületeit: a Prímás Palotát, a Mihály-kaput, az Egyetemi Könyvtárat, az Academia Istropolitana épületét, a Szent Márton-dómot, az Óvárosházát, a Redutát és a Fő teret a Roland-szökőkúttal. Felkerestük az elnöki Grassalkovich kastélyt és nem hagyhattuk ki az ismert Kék templomot (Árpád-házi Szent Erzsébet-templom) sem. Ez utóbbi országunkat képviseli …]]>

Magyarországi tanulmányi kirándulásunk után a harmadik napon Pozsonyba látogattunk el. Először megtekintettük az Óváros nevezetes épületeit: a Prímás Palotát, a Mihály-kaput, az Egyetemi Könyvtárat, az Academia Istropolitana épületét, a Szent Márton-dómot, az Óvárosházát, a Redutát és a Fő teret a Roland-szökőkúttal. Felkerestük az elnöki Grassalkovich kastélyt és nem hagyhattuk ki az ismert Kék templomot (Árpád-házi Szent Erzsébet-templom) sem. Ez utóbbi országunkat képviseli a brüsszeli Mini Európában.

Utolsó úti célunk  a régi Szlovák Nemzeti Színház patináns épülete volt. Érdekes előadást hallhattunk a színházi előadások megszervezéséről, valamint megtekintettük a nézőteret, a színpadot, eljutottunk a díszletek raktárába és a balett-terembe is.

Köszönjük az élményekben gazdag napokat iskolánk szülői szövetségének, hisz a végzős osztályok számára ez volt az utolsó tanulmányi út.

]]>
Október 23. – változás http://tmrg.sk/oktober-23/ Tue, 21 Oct 2014 06:20:26 +0000 http://tmrg.sk/?p=953 A Rákóczi Szövetség immár 25 esztendeje járul hozzá a Kárpát-medencei magyarság sokoldalú támogatásához, a határon átnyúló magyar-magyar kapcsolatok erősítéséhez, többek között azzal is, hogy a Szövetség minden évben számos nyári tábort, találkozót, konferenciát, tanulmányutat szervez határon túli és magyarországi diákok részvételével. A Szövetség ennek keretében évek óta anyagi hozzájárulást és szervezési segítséget nyújt Kárpát-medencei középiskolák …]]>

A Rákóczi Szövetség immár 25 esztendeje járul hozzá a Kárpát-medencei magyarság sokoldalú támogatásához, a határon átnyúló magyar-magyar kapcsolatok erősítéséhez, többek között azzal is, hogy a Szövetség minden évben számos nyári tábort, találkozót, konferenciát, tanulmányutat szervez határon túli és magyarországi diákok részvételével. A Szövetség ennek keretében évek óta anyagi hozzájárulást és szervezési segítséget nyújt Kárpát-medencei középiskolák számára, amelyek készek arra, hogy diákjaik egy csoportját a március 15-i nemzeti ünnepünk, a június 4-i emléknap, vagy az október 23-i ünnep kapcsán a szomszédos országokba utaztassák, hogy ott részt vegyenek a helyi magyar közösség által szervezett ünnepségeken.

A Szövetség ennek keretében anyagi hozzájárulást és szervezési segítséget nyújt a Tompa Mihály Református Gimnáziumnak, hogy diákjaik egy csoportját október 23-ához kapcsolódóan a Bethlen Gábor Református Gimnázium és Szathmáry kollégiummal közösen emlékezzenek 1956-os forradalomra. Lehetőséget nyújtva a diákok számára, hogy megismerhessék a Kárpát-medence különböző országaiban élő magyar közösségek életét, kultúráját, és egyben jó alkalom az ottani magyar iskolákkal való kapcsolatfelvételre is.

Az iskolánk a felső tagozat diákjainak pályázta meg ezt a lehetőséget. A szülői szövetség támogatásának köszönhetően az október 23-i megemlékezést kibővítve diákjaink eljuthatnak fővárosunkba.

Értesítjük a kedves szülőket és a diákokat, hogy a 3 napos megemlékezés programja:

– 2014. október 22.

A változás:  5.45   Gyülekező

6.00   Indulás az iskola épülete elől

12.00   Érkezés Hódmezővásárhelyre

• 12.00 érkezés a városba (a busz ingyenesen parkolhat az Intersparnál)

› A gimnázium épületében átöltözés, mosdó használat

• 12.30 átsétálunk az Ótemplomba (az orgona karzaton helyet foglalunk)

• Az ünnepség végén ismerkedés az Ótemplommal, toronymászás annak, aki bevállalja

• 13.40 A Németh László Városi Könyvtár előtt megkoszorúzzuk a Pósa Lajos szobrot

• 14.15 Érkezés a Szathmáry Kollégiumba, uzsonna az úticsomagból, szállás elfoglalása

• 15.30 Indulás gyalog a belvárosba

Lehetőségek:  Szent István Templom, Unitárius Templom, Völgy utca, Zsinagóga, Református Újtemplom, Petőfi szobor, Emlékpont (belépő van) 17.00 óráig nyitva, Belvárosi Templom,  Alföldi Galéria-ŐSZI TÁRLAT (csoportosan ingyenes) 17.00 óráig nyitva

vásárlás: (kis boltok 18.00óráig, Spar 20.00 óráig, Interspar 21.00 óráig, Müller 20.00 óráig nyitva)

Képeslap, hűtőmágnes vásárlás: Emlékpont-Turinform iroda

18.00 Vacsora: Cseresnyés Kollégium ebédlője

19.00 Ortodox templom tárlatvezetés (ingyenes, de perselypénzt örömmel fogadnak)

20.00 Éjszakai városnézés a belvárosban: Bessenyei Ferenc Művelődési Központ, Sétáló utca, Kossuth-tér, Fekete Sas, Ginkgo Biloba Hotel, Kossuth-szobor, Világháborús emlékmű, Városháza, Harang, 1848-as emlékmű, Hősök tere, Árvízvédelmi kőfal.

21.00 érkezés a szállásra

-2014. október 23. 

7.00   Ébresztő, reggeli

7.30   Indulás Szegedre

8.00   Városnézés Szegeden, idegenvezető: Apró Ferenc

10.00   Indulás Ópusztaszerre

11.30   Feszty-körkép megtekintése

14.00   Indulás Nagymegyerre

19.00   Elszállásolás, vacsora

-2014. október 24.

7.00   Reggeli

7.30   Indulás Pozsonyba

10.00   A Szlovák Nemzeti Színház megtekintése

12.00   Városnézés – belváros, vár

15.30   Indulás Rimaszombatba

20.00   Érkezés Rimaszombatba

 

A kirándulásra hozzanak a diákok magukkal: útlevelet vagy személyazonosságit, betegbiztosítási kártyát, esernyőt, kényelmes cipőt, papucsot, törülközőt, ünnepi viseletet – sötét nadrág, világos ing, blúz, iskolanyakkendő, réteges öltözetet.

]]>
Tanulmányi kiránduláson Madách és Mikszáth nyomában… http://tmrg.sk/tanulmanyi-kirandulason-madach-es-mikszath-nyomaban/ Wed, 15 Oct 2014 13:32:19 +0000 http://tmrg.sk/?p=989 Felejthetetlen élményben volt részük a Tompa Mihály Református Gimnázium diákjainak , akik Madách és Mikszáth nyomába eredve tanulmányi kiránduláson vettek részt 2014. szeptember 26-án, pénteken. Ki ne ismerné Mikszáth Kálmán nevét, a jó palócokról és tót atyafiakról szóló novelláit, a Szent Péter esernyője, a Különös házasság, A Noszty fiú esete Tóth Marival vagy a Fekete város című regényeit, illetve …]]>

Felejthetetlen élményben volt részük a Tompa Mihály Református Gimnázium diákjainak , akik Madách és Mikszáth nyomába eredve tanulmányi kiránduláson vettek részt 2014. szeptember 626-án, pénteken.

Ki ne ismerné Mikszáth Kálmán nevét, a jó palócokról és tót atyafiakról szóló novelláit, a Szent Péter esernyője, a Különös házasság, A Noszty fiú esete Tóth Marival vagy a Fekete város című regényeit, illetve a műveiből készült filmadaptációkat? Mivel nekünk rimaszombatiaknak Mikszáth Kálmán neve legalább olyan kedves, mint Mikszáthnak volt kedves Rimaszombat, ellátogattunk szülőfalujába, Szklabonyára, és megtekintettük a Mikszáth Kálmán Emlékházat, ahol nagy-nagy szeretettel fogadtak bennünket. A tartalmas és élvezetes előadásnak köszönhetően diákjaink közelebb kerülhettek Mikszáth Kálmánhoz, mint emberhez is. Az író-legenda kép mellett megelevenedett a kisdiák, a szerelmes férfi, a hűséges férj, az aggódó és gondoskodó édesapa alakja is, az író hányattatásokkal, tragédiákkal teli élete, s az író humora, mely mindezek ellenére szerves része, fűszere műveinek, egész lényének. A nevetésről, a jókedvről az emlékház udvarán található Mikszáth korabeli játékok  – mint a gólyaláb vagy a diótörő – is gondoskodtak, melyeket diákjaink nagy élvezettel próbáltak ki.

Ám még ennél is élvezetesebb élményben volt részünk Madách Imre kapcsán. A közelmúltban felújított, megújult, interaktív anyaggal felszerelt alsósztregovai Madách Kastélyban ugyanis egy rendhagyó irodalom óra keretén belül diákjaink eljátszották Az ember tragédiájának minden egyes színét. Magukra öltötték az Úr, Ádám, Éva, Lucifer és számos mellékszereplő jelmezét, és színről színre járták végig, mutatták be a mű egészét. Ezen az irodalom órán senki nem figyelte az óráját, senki nem várta a szünetet, élveztünk minden egyes pillanatot, képet.

A kiállítás maga két részből áll: a kastély szobáinak és a Madách család életének bemutatásából, illetve Az ember tragédiájára vonatkozó részből. Madách dolgozószobájából – az Oroszlánbarlangból – indult felfedező utunk. Miután végigmentünk a könyvtári és levéltári termen, eljutottunk az ún. férfiszalonba majd a zártabb, meghittebb női szobába, végignéztük Zichy Mihály illusztrációit és Kass János rézkarcait Az ember tragédiája egyes színeről, végül két interaktív monitoron keresztül ismerkedhettünk Madáchcsal, családjával, életével és Az ember tragégiájára vonatkozó részletetekkel, fordításokkal, színpadi feldolgozásokkal, színészekkel, akik az évek során Ádám, Éva, Lucifer és az Úr alakjába bújtak. Mindemellett megkerestük Madách Imre sírját is a közeli parkban,Az egész kiállítás, az irodalmi óra is kétnyelvű, ezáltal a szlovák iskolák diákjai számára is elérhetővé válik Madách Imre és klasszikus műve, Az ember tragédiája.

Köszönjük szépen az élményt, felejthetetlen volt, csak ajánlani tudjuk mindenkinek a megújult Madách-kastélyt és kiállítást.

 

 

 

 

 

 

 

 

]]>
Gömör-Kishont irodalmi személyiségei nyomába http://tmrg.sk/gomor-kishont-irodalmi-szemelyisegei-nyomaba/ Thu, 09 Oct 2014 08:13:27 +0000 http://tmrg.sk/?p=938 A felső tagozatosok Gömör-Kishont irodalmi személyiségei nyomába eredve elevenítették fel a régió számos jeles irodalmi elődjének életét és munkásságát. Felsőszikláson (Vyšný Skálnik) meglátogattuk Ján Botto emlékszobáját, Hacsó (Hačava) megemlékeztünk Matej Hrebendáról, Rimafűrészen (Rimavská Píla) a parókián pedig Terézia Vansova életéről és munkásságáról. Kőhegyen (Lukovištia) a falu polgármestere fogadta kis csapatunkat, aki számos érdekes történetet mesélt Ivan Krasko …]]>

A felső tagozatosok Gömör-Kishont irodalmi személyiségei nyomába eredve elevenítették fel a régió számos jeles irodalmi elődjének életét és munkásságát. Felsőszikláson (Vyšný Skálnik) meglátogattuk Ján Botto emlékszobáját, Hacsó (Hačava) megemlékeztünk Matej Hrebendáról, Rimafűrészen (Rimavská Píla) a parókián pedig Terézia Vansova életéről és munkásságáról. Kőhegyen (Lukovištia) a falu polgármestere fogadta kis csapatunkat, aki számos érdekes történetet mesélt Ivan Krasko életéből. Derencsényben (Drienčany) megtekintettük az új labirintust és hagyományainkhoz hűen idén is elkészítettük közös csoportképünket a  Pavol Dobšinský mesealakjaival díszített napóránál. Ám idén nem elégedtünk meg a hagyományos csoportképpel, fotógalériánkat néhány selfivel is gazdagítottuk.

Pivníková Katarína

]]> Megkezdődött az új iskolai év… http://tmrg.sk/megkezdodott-az-uj-iskolai-ev/ Thu, 09 Oct 2014 08:03:25 +0000 http://tmrg.sk/?p=922 A Tompa Mihály Református Gimnázium diákjai rögtön két tanulmányi kirándulással indították az iskolai évet. A I.O (prímó) és II.O (sekundó) osztályok iskolánk hagyományaihoz hűen 2014. szeptember 3-án ellátogattak Kelemérre és Hanvára, hogy leróják tiszteletüket az iskola névadója, Tompa Mihály előtt, aki lelkészként ezekben a falvakban teljesített szolgálatot. Utunk első állomása Kelemér volt. A gondnok úr …]]>

A Tompa Mihály Református Gimnázium diákjai rögtön két tanulmányi kirándulással indították az iskolai évet.

A I.O (prímó) és II.O (sekundó) osztályok iskolánk hagyományaihoz hűen 2014. szeptember 3-án ellátogattak Kelemérre és Hanvára, hogy leróják tiszteletüket az iskola névadója, Tompa Mihály előtt, aki lelkészként ezekben a falvakban teljesített szolgálatot. Utunk első állomása Kelemér volt. A gondnok úr először az apró 14. századi, de máig működő templomba vezetett be minket, ahol Tompa Mihály is prédikált. Diákjaink nagy figyelemmel hallgatták végig először a templom rövid történetét, majd egy kis kitérővel a Sajó menti fejfákról, a falu két híres lelkészéről, a gályarab prédikátor Krasznai Mihályról és természetesen a Tompa Mihályról szóló rövid előadást. Ezek után pedig megtekintettük az „Összezúzott lant” nevet viselő Tompa Mihály emlékkiállítást, ahol láttuk a költő íróasztalát, kéziratainak másolatát, verseit és szobrát.

Utunk második állomása Hanva volt, ahol először Nagy Ákos esperes úr tartott élvezetes előadást a faluról és Tompa hanvai életéről. Megtudtuk, hogy a református lelkészlakot a hanvai gyülekezet annak idején kimondottam Tompa Mihálynak építtette. Itt is megnéztük a Tompa Mihály emlékére berendezett szobát, ahol láthattunk egy eredeti, kézzel írott héber nyelvű tankönyvet is, mert mint a lelkész úr elmondta, valaha a diákok, ha tanulni szerettek volna, előbb le kellett másolniuk saját kezűleg a tankönyveket. Ezt követően meglátogattuk László Ottó kovácsmester műhelyét, ahol végignéztük hogyan készül egy-egy épületdísz, megnéztük a szobrokat, majd elsétáltunk Igó Aladár bácsi szoborparkjába is. A kirándulás nagyon tartalmas és élvezetes volt, sok érdekes dologról hallottunk a nap folyamán.

Majercsík Mária

 

]]>